Statystyka oraz jej analiza w kontekście zakładów bukmacherskich

Każdy typer z długim stażem posiada swój własny styl obstawiania. Najczęściej, aby dojść do takiego poziomu, trzeba poświęcić na zakłady bukmacherskie sporo energii oraz niejednokrotnie pieniędzy w myśl zasady, że człowiek najlepiej uczy się na błędach. Taka kręta ścieżka sprawia bardzo często, że po drodze, na jej dość ostrych zakrętach wypada bardzo wiele osób, które chciałyby zostać skutecznymi graczami, ale ze względu na brak wiedzy i determinacji odpadają już po pierwszych nieudanych próbach. Charakteru człowieka nie da się zmienić ot tak, ale w świecie zakładów bukmacherskich są sposoby na to, aby bazując nie tylko na własnym doświadczeniu, ale też innych graczy, wyciągać odpowiednie wnioski, które można zastosować w codziennej grze.

Wartościowe porady znajdują się bardzo często w licznych poradnikach lub tekstach, takich jak ten. W niniejszym postaramy się wyczerpująco i na dobrych przykładach omówić wątek statystyk w zakładach bukmacherskich oraz jak prowadzić statystyki bukmacherskie i czy w ogóle warto to robić samodzielnie? Zanim jednak więcej o samym zagadnieniu warto w kilku zdaniach, w ramach krótkiego wstępu do całości, odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule niniejszego akapitu: czy warto korzystać ze statystyk? Naszym zdaniem tak — stąd pomysł na ten tekst. Zainteresowany/a szerszym i bardziej analitycznym wyjaśnieniem tegoż tematu? Więcej w dalszej części. 

Jak prowadzić statystyki bukmacherskie i czy należy to robić samodzielnie? 

Jeżeli zastanawiasz się jak prowadzić statystyki bukmacherskie, w jaki sposób się do tego zabrać i gdzie gromadzić te wszystkie dane, to od razu uspokajamy — nie warto robić tego samodzielnie! Wszystko, czego potrzebujesz, posiadają najczęściej już firmy bukmacherskie, u których posiadasz założone konto. Tego typu dział ze statystykami dostępny jest często jako osobna kategoria gdzieś w dobrze widocznym miejscu na stronie. Na przykład firma STS posiada takowy w swoim górnym menu. Po jego rozwinięciu oczom każdego zainteresowanego ukazuje się szczegółowy podział na dyscypliny, a każda z nich posiada rzecz jasna dalsze rozwinięcia dotyczące krajów, konkretnych lig oraz ich poziomów. Innymi słowy, statystyki u bukmachera są dostępne, nie trzeba za nie dodatkowo płacić, i przede wszystkim są one bardzo mocno rozbudowane. Jest to wręcz prawdziwa kopalnia danych, w których znajdziesz między innymi takie informacje jak (przykład dotyczy statystyk piłkarskich, polskiej Ekstraklasy od firmy STS): 

 • Aktualna tabela Ekstraklasy
 • Pojedynki H2H zbliżających się spotkań i ich dokładne statystyki
 • Terminarz
 • Statystyki drużynowe
 • Archiwum
 • Sędziowie
 • Stadiony  

Przyglądając się powyższej liście, pewnie nie spodziewałeś się tego, że statystyki u bukmachera mogą dotyczyć stadionów lub arbitrów. Jak widzisz jednak na powyższym przykładzie, nawet tak mało popularne dziedziny mogą mieć własne statystyki. Czy warto ich używać, czy nie, to już nie nam oceniać? Tak jak pisaliśmy na początku, każdy gracz ma swoją taktykę. Brak zdania w tym temacie nie oznacza jednak, że nie posłużymy się przykładami związanymi właśnie ze statystyką, dzięki którym analiza typów bukmacherskich będzie nie tylko prostsza, ale przy dobrym zastosowaniu również skuteczna. 

Skuteczna analiza typów bukmacherskich dzięki statystyce 

Ustaliliśmy, że nie musisz posiadać wiedzy na temat tego jak prowadzić statystyki bukmacherskie, bo całą pracę wykonuje za Ciebie bukmacher. Nadszedł więc czas na kilka rad dotyczących tego, jak czytać bardzo rozbudowane statystyki u bukmachera i czerpać z tego odpowiednie korzyści. Na początek bardzo ważna uwaga. Nie musisz korzystać jedynie z suchych danych, które jak w przykładzie powyżej dostępne są na stronie firmy STS lub każdej innej — w osobnym dziale. Co ciekawe podobne statystyki, może nie tak mocno rozbudowane, ale bardzo pomocne i warte uwagi znajdują się również przy każdym dostępnym do wytypowania spotkaniu, które rozgrywane jest w ramach czołowej ligi lub dotyczy popularnego wydarzenia sportowego. 

Dobra analiza i typy bukmacherskie przy pomocy statystyk dotyczy między innymi tego, jak w poprzednim lub kilku odbytych już spotkaniach prezentowała się drużyna, którą chcemy obstawić. Czy posiada ona serię kilku zwycięstw, a może porażek? Nie bez znaczenia jest również terminarz i zbliżające się mecze, które czekają takową ekipę. Musisz pamiętać bowiem, że bardzo często zespoły, które odniosły na przykład kilka zwycięstw z rzędu i kolejny mecz grają z teoretycznie słabszym rywalem, ale — co jest w tym przykładzie bardzo istotne — w następnym meczu muszą grać z bardzo wymagającym przeciwnikiem, w innych rozgrywkach niż rodzima liga, to być może do meczu, którym jesteś zainteresowany, a który odbędzie się z nieco słabszym przeciwnikiem, trener wystawi rezerwowy skład. Na tym właśnie polega dokładna i wnikliwa analiza typów bukmacherskich przy użyciu dostępnych i bezpłatnych statystyk. 

Nie samą piłką nożną człowiek żyje, prawda? Również i nasz główny temat, czyli statystyki, nie dotyczą tylko i wyłącznie spotkań na zasadzie wygra/przegra/zremisuje. Statystyki u bukmachera można wykorzystać również przy typowaniu ilości punktów, które zdobędzie dany zespół w konfrontacji ze swoim ligowym rywalem. Wyobraź sobie taką sytuację: Bardzo dobry, liderujący zespół koszykarski gra z o wiele słabszym przeciwnikiem, który okupuje dolne rejony tabeli. Firma bukmacherska udostępnia swoim klientom typ, w którym prosi ich o wskazanie, ile punktów zdobędzie faworyt tego meczu (typ w formule over/under)? Obstawienie tegoż wydaje się bardzo proste. Skoro lider gra z drużyną z końca tabeli, to na pewno zdobędzie wiele punktów. Proste, ale nie do końca prawdziwe. Dobra analiza typów bukmacherskich, do których używa się statystyki, może wskazać Ci zupełnie inną drogę. Są bowiem takie drużyny, które mimo braku zwycięstw w lidze, które przekładają się na zdobyte punkty i tym samym zajmowane miejsce w tabeli, potrafią się bardzo dobrze bronić. Właśnie dlatego warto przed wysłaniem kuponu dokładne przyjrzeć się takim statystykom. Niektóre z nich mogą Cię na prawdę zaskoczyć. 

Na koniec ostatni przykład, który dotyczyć będzie żużla i oczywiście statystyki. W żużlu na wynik zawodnika składa się kilka czynników: forma, sprzęt oraz tor. Jeśli jest forma i odpowiedni sprzęt, to dobry żużlowiec potrafi niemal na każdym torze zdobywać bardzo wiele punktów. Dla laika będzie to od razu znak, że jest to pewniak do obstawiania. Co mówi o tym statystyka? Niektórzy żużlowcy mają takie tory, które im po prostu nie pasują. Ze względu na nawierzchnię, lub geometrię. Nie idzie im, i już. W takich momentach dobrze jest wiedzieć, które to są tory, prawda? Gdzie zwrócić się o pomoc? Oczywiście do naszej statystyki. Sprawdzając historyczne wyniki, można na przekroju nawet kilku lat sprawdzić, jak dany zawodnik jechał na wybranym torze i dzięki temu o wiele łatwiej można podjąć ostateczną decyzję, która być może wpłynie na to, czy kupon będzie zwycięski lub niestety przegrany.

Livesports, wyniki na żywo, skróty meczów 0

  Pokaż więcej postów
  Zgłoś błąd