Igrzyska Olimpijskie - jak typować spotkania turnieju siatkarzy?

Przed nami decydujące spotkania na Turnieju Olimpijskim siatkarzy. W grze o czołowe lokaty są już tylko cztery drużyny narodowe. Jak grać takie właśnie zawody? Które czynniki są wyjątkowo ważne?

Czy wyniki ze spotkań grupowych mają aż tak duże znaczenie?

Igrzyska Olimpijskie rządzą się swoimi prawami. W ogóle samo zakwalifikowanie się do tej imprezy to wcale nie jest taka łatwa sprawa, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Wiele mocnych reprezentacji ogląda tę imprezę w swoich domach. Warto wiedzieć, że na Igrzyskach Olimpijskich gra 12 drużyn. Są one podzielone na dwie grupy. W każdej z nich rywalizuje po sześć ekip. Z rozmaitych kontynentów. Choćby przez to wielu europejskim drużynom trudno jest dostać się na Igrzyska Olimpijskie. Inna sprawa jest taka, że awans do ćwierćfinałów uzyskują aż po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy. Nie jest to zatem szczególnie trudne osiągnięcie. Zwłaszcza, że poziom niektórych reprezentacji narodowych pozostawia sporo do życzenia. Na tym turnieju absolutnymi outsiderami były kadry narodowe Wenezueli i Tunezji… Piszemy o tym po to, by zobrazować, że wyniki w fazie grupowej nie są aż tak istotne. Są ważne, aczkolwiek na ich podstawie nie można w 100% ocenić potencjału konkretnej kadry narodowej.

Prawdziwa gra rozpoczyna się bowiem dopiero od etapu ćwierćfinałów. Warto przeanalizować to, jak poszczególne reprezentacje radziły sobie w grupach. To jednocześnie nie może być główny czynnik, na którym będziesz opierał swoje typy w fazie, w której kadry narodowe grają już o medale. Np. bardzo efektowna wygrana nad Wenezuelczykami nie ma szczególnie dużego znaczenia. Niektórzy nieco sobie odpuszczają zmagania grupowe. Interesuje ich bowiem wyłącznie rywalizacja w fazie pucharowej. Ewentualne straty w grupie można przecież jeszcze odrobić. A w fazie pucharowej przegrywający już definitywnie odpada…

Liczy się przede wszystkim faza pucharowa

Na takim turnieju, jak Igrzyska Olimpijskie, faza grupowa ma mniejsze znaczenie. Oczywiście, trzeba wygrać kilka spotkań, by awansować dalej. Warto jednak przypomnieć, że do kolejnego etapu przechodzi łącznie osiem z 12 reprezentacji. Nie ma zatem większego problemu z uzyskaniem awansu. Szczególnie że poziom niektórych rywali w grupie pozostawia naprawdę sporo do życzenia. Tak naprawdę prawdziwy Turniej Olimpijski rozpoczyna się właśnie od fazy pucharowej. Jeśli chcesz obstawiać spotkania półfinałowe na IO w Tokio, to zwracaj uwagę przede wszystkim na to, jak poszczególne reprezentacje zaprezentowały się w ćwierćfinałach.

Emocji na pewno nie będzie brakowało. Wszak w pierwszym półfinale Rosja zagra z Brazylią. W drugim Francja z Argentyńczykami. Trzeba przeanalizować nie tylko to, w jakim stylu te kadry narodowe awansowały do tego etapu. Warto również sprawdzić, kto będzie miał więcej odpoczynku przed następnymi meczami.

Zwracaj uwagę na siatkarzy nie tylko podstawowego składu

W decydujących spotkaniach duże znaczenie ma nie tylko to, kto gra w pierwszym składzie. Trzeba tak samo przeanalizować głębię składu. W kadrze każdej reprezentacji narodowej na Igrzyska Olimpijskie znalazło się po 12 zawodników. Oczywiście, są siatkarze lepsi i nieco słabsi. W ważnych spotkaniach siła ławki rezerwowej jest jednak kluczowa. Czasami zawodnikom podstawowego składu w ogóle nie idzie… Przez to trener szuka nowych rozwiązań. Decyduje się właśnie na siatkarzy rezerwowych. Jeśli zaś dana reprezentacja będzie miała mocnych zmienników, to może to mieć decydujące znaczenie. Nie da się ukryć, że Turniej Olimpijski jest dość męczący.

Chodzi nie tylko o zmęczenie czysto fizyczne, ale także o psychiczne. Wszak tutaj gra toczy się o najwyższą stawkę. Jest nią przejście do historii. Nie da się ukryć, że spore znaczenie mają także pieniądze, które można zainkasować. W siatkówce najwyższe lokaty zajmują zaś drużyny, które mają nie tylko mocnych zawodników pierwszego składu, ale także minimum solidne rezerwy. Zadaniem typera jest zatem sprawdzenie, kto może się tym pochwalić. Bo w kluczowych momentach to właśnie ta sprawa może przeważyć na jedną ze stron.

Dlaczego należy ostrożnie grać spotkanie o trzecie miejsce?

W ofercie firm bukmacherskich jak Fortuna czy bukmacher STS znajdują się także takie zakłady. Dotyczą one spotkania o trzecie miejsce. Dlaczego jednak nie należy grać takich wydarzeń za relatywnie spore sumy? Często te mecze przebiegają według mało spodziewanego scenariusza. Nie da się ukryć, że sportowcy zazwyczaj grają tylko i wyłącznie o złoto. To się dla nich w dużej mierze liczy. Mecz o trzecie miejsce to spotkanie dające co prawda możliwość wygrania brązowych medali. Niektórzy jednak nie są szczególnie zmotywowani na takie właśnie potyczki. Warto zatem zastanowić się, komu będzie bardziej zależało. Teoretycznie może to być kadra słabsza na papierze, która ma świadomość, że prędko nie nadarzy się druga okazja, by powalczyć o medale - na tak istotnej imprezie. W czasie obstawiania spotkań o trzecie miejsce warto również przeanalizować, kto zachował więcej sił na tę potyczkę.

Livesports, wyniki na żywo, skróty meczów 0

  1. Oglądaj mecze legalnie za darmo w HD!
    Legalny bukmacher Fortuna oferuje bonusy dla nowych graczy
  2. Najnowsze wiadomości

Pokaż więcej postów
Zgłoś błąd
STS