Duma Pomorza. 5 ciekawostek o Pogoni Szczecin

Dlaczego Pogoń Szczecin zraziła się do piłkarzy z Brazylii? Czy wpadki w Pucharze Polski są niejako wpisane w geny Morskiego Klubu Sportowego? Jak długo utrzyma się bezbłędna forma Kamila Drygasa w egzekwowaniu rzutów karnych? Przedstawiamy dla Was garść faktów i ciekawostek o Granatowo-Bordowych.

1. Brazylijski eksperyment

W 2005 roku doszło do wielkich przemian w strategii prowadzenia klubu ze Szczecina. Ówczesny właściciel Portowców, Antoni Ptak, postanowił stworzyć drużynę opartą o piłkarski zaciąg z Brazylii. Do historii przeszły słowa Ptaka o klubie ze Szczecina, kontrowersyjny biznesmen wskazywał, że "Pogoń będzie brazylijska albo żadna". Brazylijski eksperyment okazał się niewypałem, a Pogoń po sezonie 2006/2007 w spektakularnym stylu zanotowała spadek. W tamtym sezonie brazylijska Pogoń wygrała zaledwie 3 mecze.

2. Gryfus przecierał szlaki

Gryfus to sympatyczna maskotka, którą można oglądać przy okazji meczów rozgrywanych przy ul. Karłowicza 28 w Szczecinie. Sympatyczny zwierzak nawiązuje w swojej postaci do mitologicznego stworzenia z ciałem lwa i orlimi skrzydłami. Gryf znajduje się w historycznym herbie Szczecina, co tłumaczyłoby wybór Gryfusa na maskotkę klubową. Co ciekawe Gryfus z Pogoni Szczecin jest pierwszą oficjalną maskotką w historii rozgrywek ekstraklasy. Ciekawe czy z tego powodu, któryś z kibiców Pogoni wyemituje token czy też modny ostatnio NFT z Gryfusem, na którąś z dostępnych giełd kryptowalut obecnych na rynku?

3. Problemy w Pucharze Polski

Pogoń Szczecin w sezonie 2021/2022 niespodziewanie odpadła z rozgrywek pucharowych w 1. rundzie. Szczecinianie uznali wyższość niżej notowanego klubu z Kalisza. Wynik meczu był zaskakujący nie tylko dla stron oferujących zakłady bukmacherskie, ale przede wszystkim dla kibiców KKS-u Kalisz. Triumf drużyny z trzeciego szczebla rozgrywkowego, nad teoretycznie bardzo mocną Pogonią, pozostawał przed meczem w sferze marzeń. To nie pierwsza wpadka Pogoni w Pucharze. Portowcy, jako faworyci bukmacherów, odpadali w ostatnich latach m.in. ze Stalą Mielec, GKS-em Katowice czy Bytovią Bytów.

4. Znakomity Kozłowski

Kacper Kozłowski jest najmłodszym zawodnikiem w historii klubu ze zdobytą bramką w Ekstraklasie. Pomocnik zdobył swojego pierwszego gola 16 kwietnia 2021 roku w wygranym meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Kozłowski miał wówczas 17 i pół roku. Drugim najmłodszym strzelcem w rozgrywkach ligowych jest... także obecny zawodnik Portowców - Kamil Grosicki. "Grosik" swoje pierwsze trafienie zanotował 23 września 2006 roku w meczu z GKS-em Katowice. Miał wówczas ukończone 18 lat, 3 miesiące i 15 dni.

5. Od pewnego czasu niezawodny z wapna

Kamil Drygas jest obecnie etatowym wykonawcą rzutów karnych w szczecińskiej drużynie. Pomocnik wykorzystał sześć ostatnich szans, począwszy od grudnia 2020 roku. Z wapna trafiał do bramki Lecha Poznań, Legii Warszawa, Warty Poznań i trzykrotnie Stali Mielec. W ostatnich latach dokładał swoje trafienia także w rozgrywkach Pucharu Polski. Gorszą serię notował w sezonie 2018/2019, kiedy to z siedmiu prób w ekstraklasie wykorzystał tylko pięć.

Podsumowanie

O Pogoni Szczecin można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest to klub nudny czy nieciekawy. Dzisiejsza kadra Dumy Pomorza może imponować, choćby ze względu na obecność niezwykle lubianego reprezentanta Polski, Kamila Grosickiego, który związał się ze Szczecinem by odbudować swoją formę. Ponadto w kadrze znajdują się m.in. Rafał Kurzawa, Kacper Kozłowski czy Michał Kucharczyk, czyli byli lub obecni reprezentanci Polski.

Livesports, wyniki na żywo, skróty meczów 0

    Pokaż więcej postów
    Zgłoś błąd