Czy kontakt ciałem może nam zapewnić egzystencjalne oparcie?

Nasza egzystencja od wieków bazuje na dualizmie ciała i ducha, co będzie w dużej mierze wynikać z uwarunkowań kulturowych, a w tym religijnych. Wszyscy wyrośliśmy, czy nam się tu podoba, czy nie w kulturze chrześcijańskiej, która właśnie buduje w nas przez całe życie przekonanie, że funkcjonujemy zarówno duchowo, ale także cieleśnie. Niestety bardzo często zapominamy o tym, że przecież codziennie żyjemy głównie w tym świecie realnym i on jest namacalny. Jak, więc wskazują psychologowie, prawda nie jest zbytnio optymistyczna, ponieważ większość z nas po prostu nie ma kontaktu z rzeczywistością. Często żyjemy w iluzji, która została wytworzona przez umysł. Poza tym część osób może się na tyle „zatopić” w tej przestrzeni, że jedyną rzeczywistością stanie się kasyno z bonusem na start bez depozytu. Stąd jak wiadomo już tylko o krok do uzależnień i do poważnych problemów psychicznych. Czy jest, więc jakieś wyjście z tego dużego kłopotu? Okazuje się, że tak, a może nam to zapewnić narzędzie, które mamy zawsze pod ręką, a więc nasze ciało.

Czy można w życiu oprzeć się na sobie samym?

Od zawsze z pewnością szukaliśmy jakichś idealnych rozwiązań, które pozwoliłyby nam osiągnąć równowagę w naszej egzystencji. Zasadniczym pytaniem jest to, czy rzeczywiście możemy zbudować skuteczne oparcie na nas samych? Czy ta swoista świadomość ciała ma rzeczywiście taką wartość? Okazuje się, że tak i potwierdza to szereg rozmaitych badań psychologicznych. Cielesność bardzo intensywnie będzie wpływać na naszą świadomość, a więc na nasze myślenie i rozumowanie. W konsekwencji może to się także przekładać nawet na bardzo poważne życiowe planowanie. Wystarczy podać tu przykład prostych ćwiczeń oddechowych, które są zalecane osobom po poważnych operacjach płuc. Ćwiczenia takie mają na celu zwiększenie pojemności płuc, ale zapominamy często o tym, że wtedy nasz mózg będzie się bardzo intensywnie dotleniać. 

Wystarczy przecież tak naprawdę zrobić sobie prosty eksperyment i wziąć 10 bardzo głębokich i powolnych oddechów. Zauważymy, jak wręcz automatycznie uspokajamy się i wyciszamy. Na tym samym będzie polegać świadomość naszego ciała. Jest szereg rozmaitych praktyk terapeutycznych, które pozwalają uzyskać większe rozluźnienie naszego ciała. Nie bez powodu popularne są rozmaite terapie i tzw. „zaprzyjaźnianie się” z ciałem, co potem pozwala złapać mamy lepszy kontakt ze światem i poprawić naszą egzystencję.

Dwa scenariusze dla umysłu

Generalnie zawsze w naszym życiu mamy jakieś wybory i praktycznie wiele rzeczy będzie zależało od nas. Umysł nasz działa trochę jak mechanizm. Do pewnego stopnia nauka już przecież potwierdziła to, że nasze ciało jest mechanizmem biologicznym, a nasza psychika będzie mechanizmem psychicznym. Potwierdzono, więc że w naszym życiu umysł ma właściwie dwie opcje do wykorzystania. Jest zdolny do tego, aby kreować rozmaite wyobrażone światy, a kreacja taka jest niewyczerpana. Z drugiej strony, i to jest właśnie ta alternatywna opcja, może się otworzyć na świat realny, czyli ten rzeczywisty, który nas otacza. Jest to zmysłowy świat dostępny tu i teraz. Co przez to rozumiemy? Rzeczywistość jest nam udostępniona do poznania poprzez nasze pięć zmysłów:

  • wzrok
  • słuch
  • dotyk
  • smak
  • węch

Pozwalają nam postrzegać realność w taki sposób, jaki umożliwiają to zmysły. Pamiętajmy, że zmysły to także takie swoiste maszyny do analizy rzeczywistości, które stworzenia żywe mają zbudowane w różny sposób. W końcu inaczej świat widzi człowiek, inaczej pszczoła, a jeszcze inaczej nietoperz. Tak czy inaczej, umysł otwarty na zmysłowy świat również w tym otwarciu jest niewyczerpany. Istotne jednak jest to, że umysł bez ciała musiałby się oddać w 100 % konstruowaniu tych wirtualnych światów, co nawet trudno sobie wyobrazić.

Livesports, wyniki na żywo, skróty meczów 0

  1. Najnowsze wiadomości

  2. Nowa oferta bonusów w Betfan
    Najlepsze darmowe bonusy na www.betfan.pl
Pokaż więcej postów
Zgłoś błąd
STS